Výbrusy polodrahokamů mají svůj význam

Jistě jste si všimli, že prodávané polodrahokamy se liší svým tvarem i výbrusem. Některé si můžete koupit jako drobné lámané kousky, jiné složitě zbroušené, jako bývají diamanty. Rozdíl v úpravě polodrahokamu závisí na jeho strukture, ale i od jeho dalšího použití a estetiky.

Polodrahokamy se obvykle z přírody získávají těžbou, proto je jejich prvotní tvar velmi nerovnoměrný. Aby se daly použít na výrobu šperků, je třeba upravit je do požadovaného tvaru. Některé z polodrahokamů se však dnes už dají vyrobit synteticky nebo jim příroda nadělila podobu, která nevyžaduje další zásahy. Do této skupiny patří například perly či korály.

Leštění vs. výbrus

Při úpravách polodrahokamů se velký důraz klade na to, aby jejich potenciál nevyšel nazmar. Proto pokud mají zajímavý tvar, stačí je jen vyhladit leštěním. Takto upravené bývají i větší kusy, které se dají použít jako dekorační prvky nebo na léčbu. Menší, obvykle lámané a vyleštěné kousky, se používají například na výrobu náhrdelníků či náramků. Lámané polodrahokamy působí v špercích velmi naturální a díky vyhlazení povrchu neškrábou.

Zatímco leštěním se kámen zbaví ostrých hran a zjemní se jeho vzhled, výbrus rozhodne o jeho lesku. Zkušený šperkař dokáže přesně určit, jaké zabroušení je pro daný polodrahokam vhodné, aby vynikl potenciál kamene a ten získal na hodnotě. Při tom může daný polodrahokam přijít až o polovinu ze své původní velikosti, to však na úkor dokonalého kousku, který bude vhodný například k osazení do šperku.

Každý výbrus je jiný

Jedním z nejznámějších tvarů, do kterých se zabrušují polodrahokamy, je kabošon. Jeho podstatou je to, že kámen má jednu stranu plochou, aby bylo možné osadit ho. Vrchní strana kamene může být nahladko vyleštěna nebo zabroušená na několik políček. Tento výbrus se často používá například pro úpravu opálů, měsíčních kamenů nebo onyxu.

Pokud šperkař chce nechat vyniknout barvu kamene, zvolí takzvaný step cut. Tento čtvercový výbrus má po obou stranách kamene jednu velkou obdélníkovou plošku, kterou lemují další obdélníkové plošky, vždy zároveň s některou ze stran největšího políčka.

Onyx Polodrahokam

Složité výbrusy pro krásný lesk

Notoricky známým výbrusem je briliant cut. Typické zabroušení diamantů má kruhový tvar, na jedné straně postupně seříznutý až na plochou plošku, na druhé straně zakončen špicí. Podobným, ale o něco složitějším je divine cut s větším množstvím drobných plošek navrchu kamene. Díky nim se na kameni krásně láme světlo a vytváří mnoho odlesků. Zařadit k nim můžeme i eight cut, jehož špic je tvořen osmi trojúhelníkovými ploškami a navrchu má osmiúhelníkový plochu, ale také old mine cut se čtvercovým tvarem.

Výbrusů, které zajišťují, že se od drahokamu odráží světlo, je několik. Patří k nim obdélníkový Ceylon cut se zkosenými hranami či rose cut s řadou drobných trojúhelníkových plošek, který se často používá k zabroušení granátů. Checkerboard cut je výbrus připomínající šachovnici a Barioni cut má namísto velké hladké plošky navrchu drobné trojúhelníky poskládané do tvaru hvězdy.

Složité výbrusy Checkerboard cut

Tvarů je několik

Tak jako výbrusy, mohou se lišit i tvary jednotlivých polodrahokamů. Kromě klasických kruhových a oválných to může být tvar slzy, který se anglicky nazývá pear (hruška). Oblíbeným je také tvar srdce či marquise tvar, známý také pod názvem navette. Ten je úzký, podélný a na obou koncích ukončen špicí.

Obdélníkových a čtvercových tvarů je hned několik, každý se přitom od ostatních odlišuje poměrem stran. Briolette tvarem připomíná slzu, ale je o něco užší. Radiant je nazýván i hybridním tvarem, protože spojuje čtvercové linie a zářivost kruhového kamene. A posledním z tvarů je trilliant, jinak řečeno trojúhelníkovitý výbrus se zaoblenými vrcholy.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by se Vám také líbit