Ametyst – charakteristika a vlastnosti
Ametyst je nerost, druh křemene (SiO2). Jeho název pochází z řeckého slova a-methystos, které v přeložení znamená nebýt opilý. Starověcí Řekové v minulosti věřili, že síla tohoto kamene je dokáže zbavit stavu opilosti, jiné národy také věřili, že má silnou intoxikační moc a léčí. V současnosti se mu připisují uklidňující účinky, ale i podpora imunity či zbavování negativní energie, stresu a strachu, svého nositele má proto především chránit. Na stupnici tvrdosti má hodnotu 7.
Ametyst se vyznačuje fialovou barvou s vysokým leskem, proto se s velkou oblibou využívá při výrobě šperků. Barva je způsobena příměsí železa. Odstíny tohoto druhu křemene mohou nabývat barvy od velmi světlé fialové (téměř až růžové) po fialovou v tmavších odstínech. Někteří považují za ametyst i zelený druh křemene, který pojmenovávají zelený ametyst, avšak to je nesprávné pojmenování a ametyst se v takové podobě nevyskytuje.
Těžba tohoto kamene je známá zejména v Brazílii, kde se nacházejí jeho veliké ložiska v sopečných horninách, ale i v Uruguayi, Jižní Koreji, Rusku, Rakousku, Indii či Jižní Africe. Opracování ametystu není nejlehčí, při jeho broušení je třeba dát pozor na to, aby byl výsledný odstín kamene stejný na celkem šperku, snadno se totiž může stát, že rovnoměrná fialová barva se nachází pouze na určité jeho části a zbytek spočívá v různých barevných odstínech . Při působení silného zdroje světla můžeme zpozorovat vyblednutí ametystu, při teple zase žloutnutí.
Před třemi staletími byla hodnota ametystu velmi vysoká, na úrovni diamantu, smaragdu či safíru, avšak postupem času a objevováním stále většího množství nalezišť jeho hodnota postupně klesla, avšak ne natolik, aby nebyl ve šperkařství neustále žádaný. Vidět ho proto můžeme dnes i nadále při výrobě různých drahých šperků od náhrdelníků až po prsteny.