Akvamarín – světle modrý klenot
Akvamarín je variací minerálu s názvem beryl, který byl objeven již před více než 2 tisíci lety v Indii. Jelikož je jeho barva podobná barvě moře, v minulosti patřil mezi ochranné talismany námořníků, ale také jako symbol 19teho výročí manželství párů a lidí narozených v březnu, kterým je i dodnes.
Akvamarín ihned každého zaujme svou nádhernou světle modrou barvou, způsobenou příměsí železa do struktury kamene, která je ve šperkařství velmi vyhledávaná a patřičně oceňována. Díky ní je jeho popularita velmi vysoká, téměř na úrovni safíru či rubínu.
Jeho opracovávání probíhá s asistencí tepelné úpravy, díky které se docílí požadovaný barevný odstín, ale i žádaná transparentnost kamene. Zahříváním se rovněž docílí, že se kámen zbaví zbytků stop žluté barvy, která se v něm může vyskytovat a kazila by celkový výsledný dojem.
Nejvyhledávanější jsou akvamaríny s jemným světle modrým nádechem v co nejkvalitnější formě, bez odstínů jiných barev (např. šedá, zelená) a s co nejvyšší transparentností a leskem, které jsou zároveň taktéž i nejdražší. Šperky z akvamarínu jsou podobně jako ostatní drahé kameny nejčastěji broušeny do různých geometrických tvarů, v nichž převládá kombinace hran.
Akvamarín je moc citlivý na světlo, proto není dobré vystavovat ho přímému slunečního záření, po čase by mohl vyblednout. Pochlubit se může vysokou tvrdostí, na Mohsovy stupnici tvrdosti dosahuje hodnoty 7,5-8. Naleziště akvamarínu můžeme najít v Brazílii, Africe, Číně, Indii, Rusku, Madagaskaru, ale i ve Velké Británii. Největší „kousek“ tohoto minerálu byl nalezen v roce 1910 v Marambayi v Brazílii, vážil více než 110kg a byl vysoký téměř půl metru.